Dil ve konuşma bozuklukları  birbirinden farklıdır. Konuşma Bozuklukları Ankara olarak googlede arama yaptığınızda size bunların arasındaki farkı anlatan birçok web sayfası bulabilirsiniz. Biz se kısa ve net bir şekilde bunu açıklayacağız. Bir birey diğer diğer bireyi anlamakta, düşüncelerini aktarmakta zorluk çekiyorsa bu dil bozukluğudur. Eğer bir kişi sesleri düzgün veya akıcı telaffuz edemiyorsa, konuşması akıcı değilse ya da sesiyle problemi varsa bu da konuşma bozuklukları olarak adlandırılır.

konuşma bozukluğu ankara

Dil ve Konuşma Bozuklukları arasındaki Farklar

Ankara konuşma bozuklukları tedavisinde İlkay Dikmen Yetik alanının öncülerinden olarak tanınmaktadır. Konuşma bozuklukları konusundan bahsetmeden önce dil ve konuşma bozuklukları arasındaki farktan kısaca bahsedelim.

Kişi konuşma seslerini doğru bir şekilde veya akıcı olarak çıkartamıyor ise veya sesiyle ilgili sorun varsa kişide konuşma bozukluğu vardır.

Kişi çevresindeki kişileri anlamakta sıkıntı çekiyorsa alıcı dilde, düşüncelerini/fikirlerini ifade etmekte sorun yaşıyorsa ifade edici dilde dil bozukluğu sorunu var demektir.

Konuşma Bozuklukları Kimlerde Görülür ?

Hem çocuklarda hem de yetişkin bireylerde aynı anda hem dil hem de konuşma bozukluğu birlikte görülebilir. Bu durum tıbbi bir problemin sonucu olarak görülebileceği gibi bilinmeyen bir sebepten de oluşabilir. Bu tarz sorunlarla karşılaşıyorsanız siz de ankara konuşma bozuklukları terapisti İlkay Dikmen Etik ile görüşüp sorunlarınızı anlatabilirsiniz.

Leave a Comment